Logo za milion? A może za darmo? Ile zapłacisz za swój znak graficzny?
Pragniesz zaistnieć na rynku ? Masz pomysł na własny biznes? Warto przemyśleć kwestię dotyczącą konkretnego znaku graficznego. Rynek obfituje w grafików, którzy wykonają za nas potrzebną pracę. Ile kosztuje zlecenie freelancerowi prac nad logiem? Z jakim przedziałem cenowym się spotkamy w trakcie poszukiwań? Od czego zależna jest cena logo? Czy musimy mieć gruby portfel, aby zyskać unikalny znak graficzny własnego brandu? Taki zestaw pytań najczęściej pojawia się ze strony przedsiębiorców i dlatego podejmiemy się udzielenia satysfakcjonującej odpowiedzi… o ile to możliwe.

Ile kosztuje logo? Jest spory rozstrzał cenowy

Krąży plotka głosząca, że cena rynkowa za logo zatrzymuje się na kwocie miliona złotych. Jest to oczywiście nieprawda. Za żadne logo nie wydamy takich pieniędzy. Plotka ta bazuje na zleceniach rządowych, a w skład tak wysokiej ceny wchodzi multum działań marketingowych, a nie tylko kreacja logo. Zejdźmy jednak na Ziemię.
Skupmy się na autentycznych cenach znaków graficznych na polskim rynku. Poszukując kogoś, kto podejmie się opracowania logo, natkniemy się zarówno na wolnych strzelców (amatorów i profesjonalistów), jak i rozmaite agencje marketingowe. Analizując rynek,trafimy na spory rozstrzał cenowy dotyczący prac graficznych.
Mniej doświadczeni freelancerzy życzyć mogą sobie około kilkudziesięciu złotych za realizację zadania, ale już renomowane agencje marketingowe mogą oczekiwać i 10.000 zł za wykonanie zlecenia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że niedoświadczeni graficy, oczekujący niewielkiej zapłaty za wykonaną pracę, nie gwarantuję zadowalających efektów. Jeśli zatem oczekujesz dobrego projektu, który będzie z Tobą na długo i spełni wszystkie Twoje potrzeby, musisz liczyć się z kosztami – zatrudnij profesjonalistę!


Od czego zależy cena solidnie wykonanego logo?

Możesz zaoszczędzić na grafiku, jak tylko się da i wybrać grafika-amatora, ale nie przyniesie to dalekosiężnych korzyści. Ostatecznie znak graficzny jest wizytówką naszego brandu i pozostaje z nami na długo. Warto dać szansę profesjonalistom, którzy wykonają to zadanie bez skazy. W skład ich pracy wchodzi porządny research, którego muszą wykonać. Należy podkreślić, że na dany pomysł wpaść mógł ktoś inny i dobrze jest to sprawdzić. Następnie dokonują wizualizacji swojej koncepcji i tworzą szablony. W międzyczasie komunikują się ze zleceniodawcą i podejmują się korekt, jeśli jest to konieczne. Całokształt pracy nad logiem trwać może nawet kilka tygodni. W rezultacie jednak otrzymamy solidne logo, którego nie będziemy się wstydzić. Wspomnieliśmy zakres działań fachowego grafika lub pracownika agencji marketingowej.Zauważyć można, że czas pracy rozciąga się na długie dwa lub trzy tygodnie. Pracę specjalisty wycenia się średnio na 30 zł za roboczogodzinę. Biorąc pod uwagę aż kilka tygodni pracy, jaką trzeba włożyć w opracowanie odpowiedniego logo, ta stawka może zamykać się w przedziale od 1.000 zł do 3.000 zł, a nawet więcej. Nastawiając się na takie koszty, zyskujemy jednak porządnie wykonany znak graficzny, który pełni funkcję wizytówki naszej marki. 


To ile w końcu trzeba wydać na logo?

Przeciętny koszt uzyskania starannie wykonanej pracy dotyczącej opracowania logo wynosi 2000 zł. Jest to stawka obejmująca:
 - research, którego podejmuje freelancer;
 - wizualizację i wdrażanie koncepcji w życie;
 - nakładanie potencjalnych poprawek…
 - …i kontakt z klientem – także twarzą w twarz.
Tańsi graficy nie zrealizują w sposób satysfakcjonujący zleconej im pracy. Na osłodę warto dodać, że jest to jednorazowy koszt, który zwróci się nam z nawiązką. Dobrze wykonane logo przykuwa uwagę odbiorców i potencjalnych klientów. Buduje świadomość wokół marki. To z nim kojarzyć nas będą konsumenci. Jako że logo jest znakiem rozpoznawczym naszego brandu, warto zdecydować się na porządną usługę, nawet jeśli będzie słono wyceniana – to inwestycja, która szybko się zwróci.

Chcesz skorzystać z pomocy profesjonalisty? Masz pytania? Zapraszam do kontaktu.
Back to Top