Legalne fonty – dlaczego to ważne?
Każdy napis, jaki powstaje w „cyfrowym świecie”, nie mógłby istnieć, gdyby nie fonty. Niemal każdy napotkany projekt zawiera w sobie jakiś rodzaj tekstu – w przypadku logo może być to nawet tylko pojedyncza litera, jednak już ona bazuje na pewnym foncie. Legalne użytkowanie jest kluczowe, aby móc wykorzystywać je w komercyjny sposób.
Fonty to dzieło
Font jest kodem wyświetlającym litery na komputerze. Musiał być przez kogoś stworzony i zaprojektowany w taki sposób, żeby możliwe było odczytanie konkretnych liter. Oznacza to, że ktoś poświęcił sporo czasu nie tylko na artystyczną pracę, dzięki której poszczególne fonty mają odmienny styl, ale również na zaprogramowanie wszystkiego w odpowiedni sposób. Fonty, podobnie jak m.in. grafiki, zdjęcia, artykuły są działami, które objęte są prawem autorskim.
Czym jest legalność fontów?
Licencja na font daje właścicielowi prawo do korzystania z kroju pisma w określony sposób. Niekiedy dokument ten dotyczy zastosowania komercyjnego, innym razem zezwala na użycie fontów tylko na wybranych elementach (np. na plakatach). Konieczne jest zatem dokładne sprawdzenie licencji, ponieważ niekiedy, mimo szczerych intencji, może okazać się, że font został zastosowany w niewłaściwy sposób, a tym samym skorzystano z niego nielegalnie. Fonty są technicznie uważane za części oprogramowania komputerowego i podobnie jak innych aplikacji, nie należy instalować ani używać ich bez licencji. Znaki towarowe, patenty na projekty lub prawa autorskie często prawnie chronią style pisma, fonty i ich projektantów. Dlatego tak ważne jest uzyskanie odpowiedniej licencji. Zapewnia, że odpowiednia osoba (lub firma) otrzyma wynagrodzenie za swoją pracę.
Działalność firmowa a fonty – na co zwracać uwagę?
Większość licencji dotyczy użytku osobistego, a sprawy stają się o wiele bardziej skomplikowane, gdy mowa o zastosowaniu komercyjnym. Część z fontów, które określane są jako darmowe i dostępne dla każdego, już nie będą bezpłatne, czy ktoś będzie chciał ich użyć w celach zarobkowych. Na przykład podczas pracy nad projektami dla klientów najczęstszą praktyką jest używanie wyłącznie fontów licencjonowanych przez firmę. Dotyczy to fontów w logo, na stronie internetowej czy na plakacie reklamowym. Projektanci muszą zachować ostrożność podczas realizowanie takich zleceń – krojów tych nie można stosować w przypadku innych klientów, a niekiedy niedopuszczalne jest nawet wprowadzanie w fontach minimalnych zmian. Warto więc współpracować z firmami, które mogą zaproponować pakiety fontów i wykorzystują je w projektach, do których mają pełne prawo. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala zarobić twórcom, ale także chroni zarówno projektanta, jak i klienta.
W mojej pracowni korzystam jedynie z oryginalnych i legalnych fontów, dzięki temu masz 100% pewności, że Twój projekt jest legalny i bezpieczny. W swoich zbiorach posiadam około
9200 fontów, więc z pewnością dopasują projekt pod Twój gust i oczekiwania.
9200 fontów, więc z pewnością dopasują projekt pod Twój gust i oczekiwania.
źródło zdjęć: myfonts.com