Racibórz jest średniej wielkości miastem położonym nad rzeką Odra, w południowej Polsce, w województwie śląskim – to również siedziba władz powiatu raciborskiego. Wraz z Opolem stanowi historyczną stolicę Górnego Śląska
Miło mieszkać w Raciborzu!
Racibórz to miasto średniej wielkości, które liczy dziś około 55 tysięcy osób. Wszyscy tworzymy lokalną społeczność mieszkańców zakochanych w swoim mieście. Uwielbiamy nasz raciborski browar, angażujemy się w pomoc zwierzętom w naszym schronisku. Wspólnie bawimy się przy dobrej muzyce na festiwalu „Intro festiwal” i jeździmy na rowerach. Wspólnie żyjemy, pracujemy i pragniemy, aby nasz Racibórz rozwijał się razem z nami.
Jesteśmy dumni z naszej historii i tradycji. Do dzisiaj zachowało się wiele cennych zabytków, w tym kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego, zwana perłą gotyku śląskiego oraz Zamek Piastowski – najcenniejszy średniowieczny zamek w całym wojewódzkie. W naszym muzeum jest też mumia! Była mieszkanka Teb ma już ponad 2800 lat! Do Raciborza sprowadził ją bogaty bankier Anzelm von Rotschild
Nowa koncepcja identyfikacji wizualnej
Piękne i bogate w tradycję oraz historię miasto Racibórz nie posiadało dotąd swojej charakterystycznej koncepcji identyfikacji wizualnej. Dzięki jej stworzeniu będzie można nie tylko sprawić, że mieszkańcy jeszcze bardziej będą utożsamiać się z miastem, ale także spowoduje to powstanie silniejszych skojarzeń wśród mieszkańców innych regionów Polski, którzy zaczną dostrzegać Racibórz jako nowoczesnego, godnego zaufania i energicznego partnera.
Potrzeba stworzenia wyraźnej identyfikacji wizualnej stała się rzeczą priorytetową.
Zastosowane rozwiązania graficzne
W przygotowanej przeze mnie koncepcji postawiłem na wyrazistość. Punktem wyjścia komunikacji jest nowoczesne logo. Odświeżony herb Raciborza przedstawiający na białym tle połowę orła i połowę koła wozowego. Teraz znak jest bardziej wyraźny, ekspresyjny i pasujący do rozwijającego się i idącego z duchem czasu miasta. Zastosowany kolor to wzbogacona czerwień, która teraz stała się bardziej charakterystyczna. Główny akcent kolorystyczny urozmaica nowoczesny kolor
grafitowy!

W projekcie wykorzystano font Isidora w różnych krojach w kolorze czerwono-malinowym, który idealnie komponuje
się z przygotowaną koncepcją identyfikacji wizualnej. To wyrazisty, nowoczesny i czytelny font, który nadaje do wykorzystania zarówno w formalnej, urzędowej komunikacji, jak i na materiałach promocyjnych. Wszelkie oznaczenia i symbole w kolorze białym doskonale wyglądają zarówno na tle czerwieni i nowoczesnego grafitu!
Dodatkowo przygotowano alternatywne logo w postaci litery „R” nawiązującej do pierwszej litery nazwy miasta, a także fali, która jest odniesieniem do rzeczki Odra. Dzięki temu zastosowanie znaku będzie bardziej wszechstronne.
Wierzę, że tak przygotowana spójna identyfikacja wizualna, która zawiera logo w kilku wersjach, odmienioną kolorystykę i dopasowany font wspomoże proces budowania silnego poczucia wspólnoty mieszkańców. Racibórz to piękne, silne gospodarczo i prężnie rozwijające się miasto. Moja koncepcja identyfikacji wizualnej ma jedynie podkreślić te atuty.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
zdjęcia: facebook.com/MiastoRaciborz
Back to Top