Jak wygląda projektowanie logo w 7 krokach?
​​​​​​​
Krok 1: Brief
Sam proces projektowania logo rozpoczynam  od pierwszego kroku, którym jest brief. Wówczas klient odpowiada na kilka lub nawet kilkanaście pytań, a jego odpowiedzi przełożą się na końcowy efekt pracy. Pytania najczęściej dotyczą zarówno historii firmy, ale także rynku, na którym ona operuje i ustalane są kwestie estetyczne. Spotkanie z klientem nie zawsze musi odbywać się twarzą w twarz. Często droga mailową wysyłane są pytania, na które wystarczy odpowiedzieć i odesłać ponownie. Co więcej, w niektórych przypadkach, zdarza się również rozmowa telefoniczna, kiedy to niektóre kwestie wymagają doprecyzowania.


Krok 2: Inspiracje
Podstawą dobrego projektu jest oczywiście odpowiedni research. Często wykorzystuje więc popularne strony udostępniające grafikę (bahance czy pinterest). Warto zaznaczyć, że inspiracje w postaci grafik mogą, jednak nie muszą nawiązywać bezpośrednio do działalności zleceniodawcy. Często bowiem poszukuję pomysłu na odpowiednie dopasowanie stylistyczne lub kolorystyczne. Co jeszcze jest ważne w przypadku poszukiwania inspiracji? Otóż nie można pominąć sprawdzenia konkurencji- tej bliższej i tej dalszej.

Krok 3: Szkice
Szkice pojawiają się na tym etapie pracy, kiedy już wiadomo do uzyskania jakiego efektu się dążę. Jest to nic innego jak przelewanie gotowych i precyzyjnych pomysłów na papier. Wówczas tworzę od kilku do kilkunastu szkiców, które jednocześnie są pomysłami na logo. Warto jednak zaznaczyć, że szkice nie są przeznaczone dla klienta, oczywiście może on poprosić o wgląd do nich i to od projektanta zależy, czy się na to zgodzi. Niemniej jednak szkice zachowuję dla siebie, a następnie wybieram z nich te, które zasługują na szczególną uwagę i przenoszę szablony na komputer. Czasem też "szkicuję" bezpośrednio w programie graficznym.

Krok 4: Wektoryzacja
Ten etap pracy jest już bardziej zaawansowany. Szkice zostają bowiem przeniesione do odpowiedniego programu graficznego, po czym dokładnie sprawdzam, czy rzeczywiście detale, które dobrze prezentowały się na kartce papieru, równie dobrze wyglądają na ekranie komputera. Przyglądam się proporcjom, a także grubości linii czy kątom. Proces wektoryzacji znaków, zazwyczaj ujawnia to, które z nich prezentują się zachwycająco, a które niestety nie należą do najlepszych. Wówczas tworzę kilka wariacji, z których wybrane prezentuje klientowi.

Krok 5: Prezentacja
Na tym etapie pracy wybieram kilka stworzonych przeze mnie projektów, a następnie tworzę z ich udziałem krótkie prezentacje, które mają pokazać logo w kilku wersjach kolorystycznych, a także kilka mockup'ów, które odnoszą się do działalności firmy klienta. Oczywiście całość zapisuje w wygodnym do odczytu pliku PDF, 
a następnie wysyłam klientowi moje propozycje. Istotne jest, by dobrze zwizualizować to, jak logo będzie się finalnie prezentowało, co może znacznie ułatwić klientowi akceptację, bądź jednak odrzucenie.

Krok 6: Weryfikacja przez klienta
Z klientem mogę spotkać się twarzą w twarz i zaprezentować mu projekty wraz z opisem i niezbędnymi informacjami odnośnie tego jak logo powstało, co dokładnie przedstawia, jakie przedstawia wartości. Często wysyłam prezentację pdf. drogą mailową - bo tak jest po prostu prościej. Bez względu na wszystko, całość wieńczę personalną rekomendacją odnośnie projektu.

Krok 7: Poprawki
Ten krok jest uzależniony od tego, jak przebiegła weryfikacja przez klienta. Jak łatwo można się domyślić, zleceniodawcy często mają swoje końcowe uwagi i pomysł na wprowadzenie pewnych zmian. Wówczas klient wysyła mi swoje opinie, a każdą z nich dokładnie analizuje. Następnie staram się uwzględnić wszystkie zgłoszone uwagi. Czasem w tym momencie "edukuję klienta co do zasad projektowych". Jeśli wszystko już ustalimy, przystępuje do wprowadzania poprawek do projektu logo. Kolejno końcowy projekt odsyłam ponownie do klienta. Jeśli zostanie on zaakceptowany, to pracę uważam za skończoną, jeśli jednak nadal zgłaszane są pewne uwagi, pracuję nad logo, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.
Back to Top